Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Smoothie me banane luleshtrydhe

Sezoni i luleshtrydheve është gati! Unë i dua ata, është një nga imi frutat e preferuara. Gjynah është që sezoni zgjat kaq pak. Shumë herë blej 1 ose 2 kilogramë dhe kështu mund t'i përgatis në shumë mënyra, nga thjeshtë me sheqer e deri te shakatë dhe akulloret më të pasura.

Sot desha t'ju tregoj një nga ato dridhjet e preferuara Zakonisht bëhem gati gjatë fundjavave, në mes të mëngjesit, kur kthehem në shtëpi nga palestra për të luajtur sport. Isshtë një furnizim unik i vitaminave. Sigurisht, unë ju rekomandoj ta merrni ndërsa e përgatisni sepse nëse kalon koha ajo fillon të oksidohet dhe trashet tepër.

Kjo recetë është e përkryer për ata prej jush që po fillojnë me Thermomix, për ata që jeni dietëPër ata prej jush që nuk ju pëlqejnë shumë frutat (dhe kështu do të keni një pjesë të mirë), për fëmijët dhe për ata që janë intolerantë ndaj laktozës, unë e di që është i përsosur me produktet e markës Kaiku.

Ekuivalenca me TM21

ekuivalencat e termomiksit

Nëse doni diçka më të freskët, unë gjithashtu e rekomandoj këtë akullore me luleshtrydhe me Thermomix që mund ta përgatisni për 5 minuta dhe në një mënyrë shumë të thjeshtë. Cilen preferoni?

Karakteristikat e gojëmjaltës me luleshtrydhe dhe banane

Smoothie me banane luleshtrydhe

Fruti gjithmonë duhet të jetë brenda një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme. Pra, në këtë rast kemi ngelur me dy nga ato kryesore. Nga njëra anë kemi luleshtrydhet që janë protagonistët e mëdhenj. Përveçse kanë acid folik, ato kanë edhe vitamina të shumta si B9 dhe B11. Ato janë të pasura me kalcium dhe gjithashtu me antioksidantë. Përveç kësaj, ato janë perfekte për sytë dhe për shëndetin tonë të kockave. Pa harruar se ato janë anti-inflamatore dhe do të luftojnë kolesterolin e keq.

Nga ana tjetër, bananet nuk janë shumë larg as në vitamina. Ata kanë A, C, B1, B2 dhe B6. Keni gjithashtu minerale si kaliumi, hekuri ose zinku, ndër të tjera. Duhet të theksohet se ajo gjithashtu ka karbohidrate. Pra, ne jemi duke kombinuar dy fruta perfekte për tu kujdesur për trupin tonë dhe me konsum të ulët kalorik. Smoothie me luleshtrydhe dhe banane do të jetë perfekte për tu marrë si një meze të lehtë ose meze të lehtë dhe pa u penduar për këtë. Shtë një pije ngopëse dhe në të njëjtën kohë do të eleminojë toksinat nga trupi juaj. Çfarë mund të kërkojmë më shumë?

A është e dobishme për të humbur peshë? 

Smoothie me luleshtrydhe dhe banane për të humbur peshë

Pasi kemi ditur që po përballemi me një nga pijet më natyrale dhe me një kontribut të madh, kemi një pyetje tjetër për të zgjidhur. Nëse po mendoni nëse ju ndihmon të humbni peshë, ne përgjigjemi po. Kjo do të thotë, nuk do t'ju ofrojë më shumë kalori, gjithmonë brenda një diete të shëndetshme. Mund ta themi atë 100 gramë banane do të sigurojnë rreth 89 kalori. Ndërsa luleshtrydhet, për çdo 100 gramë ata do të na lënë 33 kalori. Gjithmonë shtoni qumësht të skremuar në shakën tuaj dhe hiqni sheqerin. Mund ta zëvendësoni me gjysmë lugë gjelle mjaltë ose thjesht të shtoni pak kanellë për aromë.

Siç e kemi përmendur, është e ngopshme. Kështu që me një gotë gojëmjaltë me luleshtrydhe dhe banane do t'i japim trupit sasi të shumta të vitaminave dhe mineraleve, me shumë pak kalori. Për të gjitha këto, është thelbësore që të merrni ndërmjet vakteve, kur trupi juaj ju kërkon një lloj meze të lehtë. Sigurisht, gjithmonë mbani një dietë të ekuilibruar dhe natyrisht, bëni një lloj aktiviteti fizik. Së shpejti do të vini re ndryshimet në trupin tuaj!


Zbuloni receta të tjera të: Pije dhe lëngje, Celiak, E lehtë, Intolerancë ndaj laktozës, Vezë intolerante, Më pak se 15 minuta, Receta verore, Receta për fëmijë, regjim

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ferran dijo

  Nëse dëshironi mund të shtoni një kos për t’i dhënë më shumë kremozë shkundjes !!!!
  Përshëndetje.

  1.    Irene Arkas dijo

   Kontribut i mirë Ferrán!

 2.   Nerwen dijo

  Përshëndetje Irene, çfarë recete e mirë !! Duke përfituar nga luleshtrydhet sezonale këto net në shtëpi ne po hamë smoothie dhe smoothie me fruta për darkë ... kështu që sonte do ta bëj këtë !!! Faleminderit per receten =)

 3.   Lidia dijo

  Greatshtë shumë mirë, faleminderit për recetat që më dërgoni. Do të doja të më jepnit një recetë për reçel, luleshtrydhe me banane, nëse dini ndonjë. Ju faleminderit shumë përshëndetje.

  1.    Irene Arkas dijo

   Përshëndetje Lidia, faleminderit shumë. Nuk di ndonjë reçel luleshtrydheje dhe bananeje, por faleminderit për idenë ... Do ta arrij së shpejti. Të gjitha të mirat!

   1.    Lidia dijo

    Përshëndetje, Irene, nëse provon ndonjë dhe rezulton mirë, mund ta kalosh tek unë, ok. Faleminderit. Të gjitha të mirat.

    1.    Lidia dijo

     Pershendetje Irene:
     Dje bëra një bllokim banane me portokall,
     dhe unë qëndroj spektakolare. Unë ju rekomandoj që ta provoni, ka gjithmonë një banane të pjekur që askush nuk dëshiron, përshëndetje.

     1.    Irene Arkas dijo

      Lidia e Madhe! Mund të më dërgoni recetën irene.arcas@actualidadblog.com?
      Ju faleminderit!


 4.   Monik dijo

  Përshëndetje Irene!
  Nesër kam mysafirë më pëlqente gojëmjalta por jam intolerant ndaj laktozës. A mendoni se mund ta bëja me ujë? Nuk do të jetë e njëjta gjë ... Por ndonjë rekomandim? Faleminderit! Të gjitha të mirat

  1.    Irene Arkas dijo

   Përshëndetje Monik, nuk është problem që jeni intolerant ndaj laktozës. Unë do të ndryshoja ujin për përgatitjet e qumështit pa laktozë si Kaiku (mund të jetë kos ose lloj qumështi). Me fat!

 5.   Matigr72 dijo

  Përshëndetje, më pëlqen të shtoj qumësht të kondensuar në vend të sheqerit dhe t'i shtyp në blender, është pak më shumë punë, por do të shihni se sa bukur del gojëmjalta. Oh, unë jam nga qyteti i luleshtrydheve, domethënë nga Lepe . Të gjitha të mirat.

  1.    Irenearcas dijo

   Përshëndetje Matigr72! Sugjerimi juaj është fantastik… Unë as nuk dua të imagjinoj sa e shijshme do të jetë me qumështin e kondensuar. Do ta provoj herën tjetër. Faleminderit qe na ndiqni !!

 6.   Kërkesa82 dijo

  Pershendetje Irene, receta eshte shume e mire, e kam pergatitur duke vene pak proteine ​​hirre pas stervitjes dhe eshte e shijshme.

  1.    Irene Arkas dijo

   Faleminderit! Jam shumë i lumtur që ju pëlqeu, personalisht e dua. Shtë një nga tronditjet e mia të preferuara

 7.   Soledad dijo

  Kjo është e shkëlqyeshme dhe është një mënyrë e mirë për t'u dhënë fëmijëve fruta. Faleminderit shumë për recetat.

  1.    Irene Arkas dijo

   Faleminderit Soledad që na ndiqni dhe na shkruat! 🙂

 8.   Nerea dijo

  Doja të dija nëse mund ta bëj gojëmjaltë me luleshtrydhe pa sheqer?