Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Si të krijoni një blog gatimi në 3 hapa

Dua krijoni blogun tuaj të gatimit dhe ju nuk e dini se si? Epo atëherë mos u shqetësoni, në Thermorecetas ne do t'ju ndihmojmë të krijoni një blog të recetave të gatimit nga 0 dhe në 3 hapa të thjeshtë që janë në dispozicion për të gjithë edhe nëse nuk kanë njohuri paraprake në lidhje me internetin ose teknologjinë.

Zgjidhni një domen

Gjëja e parë që duhet të krijoni një blog gatimi është zgjidhni domenin që dëshironi të përdorni. Domeni do të jetë imazhi dhe marka juaj në internet, kështu që është një pikë me të vërtetë e rëndësishme dhe ia vlen të kaloni pak kohë për të zgjedhur një të mirë, pasi më vonë mund ta ndryshoni, por kjo është një detyrë e komplikuar dhe që do të jetë e nevojshme për një specialist për t'ju ndihmuar.

Zgjedhja e një domeni të mirë për blogun tuaj është thelbësore

Zgjedhja e një domeni të mirë për blogun tuaj është thelbësore

Disa këshilla për të zgjedhur një domain të mirë për blogun tuaj:

 • Zgjidhni një emër që është lehte per tu kujtuar, kjo do të thotë diçka. Për shembull, nëse emri juaj është Sara mund të jetë diçka si lasrecetasdesara.com ose i ngjashëm.
 • Mundohuni të bëni domain sa më e shkurtër të jetë e mundur pasi kjo do ta bëjë më të lehtë për tu mbajtur mend.
 • Ajo lose sa me eksplicite te jete e mundur. Nëse blogu juaj ka të bëjë me receta gatimi, atëherë emri i domain-it duhet t'ia bëjë të qartë kujtdo që e lexon se është një blog recetash.
 • Përfshini fjalë kyçe brenda domenit. Nëse blogu juaj ka të bëjë me ëmbëlsirat, atëherë përpiquni të vendosni fjalën "ëmbelsira" brenda domenit tuaj, si todosmypostres.com ose të ngjashme.
 • Përdorni shtrirje .com, pasi është më e përdorura ndërkombëtarisht. Vetëm në rastin e krijimit të një faqe në internet vetëm për Spanjën mund të zgjidhni zgjedhje .es por kurrë mos përdorni shtesa ose shtesa të rralla nga vendet e tjera.

Pasi të kemi zgjedhur emrin, hapi tjetër do të ishte regjistrojeni në emrin tuaj. Këtu rekomandimi ynë është të përdorni Godaddy, pasi është një nga platformat që oferta me cmimin me te mire dhe me të gjitha garancitë. Për të regjistruar domenin tuaj ju duhet vetëm Kliko këtu, vendosni emrin që keni zgjedhur (kontrolloni së pari se nuk ekziston, pasi nëse ekziston do t'ju duhet të gjeni një emër tjetër) dhe paguani atë.

Gjithashtu tani ju keni një ofertë speciale pse mundesh blini një domen .com për vetëm 0,85 € duke klikuar këtu

Hapat për të blerë një domain

Në pamjet e mëposhtme të ekranit do të shohim hap pas hapi për të blerë një domen në platformën Godaddy.

Hapat 1 dhe 2

Hyni në faqen e internetit godaddy, shkruani emrin e domain dhe klikoni në butonin e kërkimit për të parë nëse domain është i disponueshëm apo jo.

domen-1

hap 3

Nëse domeni është i disponueshëm, atëherë jeni me fat. Tani klikoni në butonin e zgjedhjes.

hap 4

Klikoni në butonin vazhdoni te karroca për të vazhduar me procesin e blerjes.

domen-3

Hapi 5 dhe 6

Tregues numri i viteve ju dëshironi të blini domenin (ne rekomandojmë të paktën 2 vjet) dhe më pas klikoni në "vazhdoni me pagesën". Nga këtu ju duhet vetëm të regjistroheni në ueb dhe do të mund ta bëni pagesën lehtësisht përmes kartës së kreditit ose PayPal.

domen-4

Dhe kjo eshte. Tani Cfare ju tashmë e keni domenin bleu ne do të shohim hapin tjetër: pritjen.

Zgjidhni një host të mirë

hosting

Pasi të kemi një domen, hapi tjetër do të ishte blej një host të mirë. Në këtë rast rekomandimi ynë është të përdorni shërbimet e Rrjetet Raiola i cili është një ofrues spanjoll që ofron një shërbim cilësor me një çmim të mirë dhe me mbështetje 100% në spanjisht. Për të hyrë në faqen e internetit të Raiola dhe për të punësuar hostin më të mirë klikoni këtu. Ju keni një pritje të mirë nga 2,95 € në muaj!

Hapat për të blerë pritjen

Si të blini një domain, ne do të shpjegojmë hap pas hapi se si të blini një host të mirë.

Hapi 1 dhe 2

Hyni në faqen e internetit të Raiola dhe klikoni në menunë Pritja> Pritja e WordPress-it.

pritje-1

hap 3

Zgjidhni planin e pritjes që i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Këtu është rekomandimi ynë blini planin për 6,95 € në muaj për të qenë shumë i fuqishëm me një çmim shumë të arsyeshëm.

pritje-2

Hapi 4, 5 dhe 6

Shkruani emrin e domenit që keni blerë më parë për faqen tuaj te internetit. Në pikën 5 duhet të tregoni se dëshironi të instaloni WordPress (rekomandohet të instaloni gjithmonë versionin e fundit) dhe si hap i fundit thjesht duhet të klikoni në butonin Përpunoni porosinë. Nga këtu ju thjesht duhet të përfundoni regjistrimin si një klient i ri dhe kaq.

pritje-3

Sapo këtu, ne tashmë kemi blerë domenin dhe hostin.

Instaloni një menaxher përmbajtjeje

Sapo në këtë pikë, hapi tjetër do të ishte instaloni një menaxher të përmbajtjes për të qenë në gjendje të botoni receta në blogun tuaj. Këtu nuk ka dyshim, rekomandimi më i mirë i mundshëm është WordPress, mjeti që menaxhon shumicën e blogeve në botë dhe që është gjithashtu ai që ne përdorim në Thermorecetas (Shënim: WordPress mund të instalohet automatikisht në hapin e blerjes së pritjes, por vetëm në rast se do t'ju tregojmë se si ta bëni më vonë).

Për të instaluar WordPress në hostin tuaj të ri nuk keni nevojë për ndonjë njohuri teknike. Raiola ka një mjet të instaluar si parazgjedhje që ju lejon të instaloni WordPress me 4 klikime shumë të lehta. Nëse doni të shihni se si mund ta bëni, këtu është një video që shpjegon të gjithë procesin hap pas hapi.

Dizajnoni blogun tuaj

Epo, ne kemi blogun tuaj gati gati. Tani ju duhet vetëm merrni një dizajn që ju pëlqen dhe gjithçka do të mbarojë. Kur kërkojmë dizajn kemi dy mundësi:

 • Perdor nje dizajn falas: WordPress ka qindra dizajne falas që mund t’i instaloni lehtësisht në blogun tuaj dhe të filloni t’i përdorni. Emri i tij teknik është tema dhe ju mund të shihni të gjithë katalogun duke hyrë në këtë faqe.
 • Perdor nje modeli i pagesës: Ky do të ishte opsioni më i rekomanduar që prej asaj kohe për pak më shumë se 40 dollarë ne mund të kemi disa dizajne me të vërtetë profesionale për blogun tonë. Tjetra do t'ju tregoj disa.

Tema WP për receta

ju recipes

Isshtë një dizajn shumë profesional dhe i përkryer të optimizuara për blog-et e recetave. Mund ta shkarkoni për 48 dollarë duke klikuar këtu.

Ushqimi dhe receta WordPress Theme

receta-dy

Një tjetër dizajn i bërë posaçërisht për bloget e gatimit. Cfare ka me shume përshtatet në mënyrë të përkryer për celularët dhe tabletët kështu që blogu juaj do të duket bukur në çdo lloj pajisje. Kushton vetëm 48 dollarë dhe mund ta blini duke klikuar këtu.

Pasi të keni arritur në këtë pikë, ju keni gati blog-un tuaj dhe duhet vetëm të filloni të botoni recetat e para.

Këtu do t'ju japim disa hile për të arritur sukses me faqen tuaj të internetit të re.

Si të krijoni një blog të suksesshëm të kuzhinës?

Merrni një blog të suksesshëm të recetave!

Merrni një blog të suksesshëm të recetave!

 • Fotografitë janë thelbësore në një blog gatimi. Nuk ka rëndësi nëse receta juaj është e mrekullueshme nëse fotografia që e shoqëron nuk është cilësore. Do t'ju duhet të bëni fotografi mjaft tërheqëse dhe për këtë ekzistojnë disa këshilla të dobishme siç është përdorimi i një sfondi neutral (mundësisht i bardhë), pllaka me dizajn të ri dhe që ofrojnë një prekje të veçantë. Sigurisht, gjithmonë mbani mend se receta duhet të jetë protagoniste e fotos.
 • Shtoni një ujëra me emrin e blogut tuaj në foto. Kjo do të ndihmojë lexuesit tuaj të kujtojnë faqen tuaj në internet dhe në të njëjtën kohë të parandalojë faqet e internetit të tjera që t'i përdorin ato pa lejen tuaj.
 • Ndiqni një i njëjti model për të marrë të gjitha fotografitë (madhësi të ngjashme, sfonde të ngjashme me ngjyra, etj.) në mënyrë që përdoruesit tuaj të njohin stilin tuaj.
 • vendos një fotografi e pjatës së gatshme në fillim të recetës. Pastaj nëse dëshironi mund të vendosni foto të brendshme me hapat e ndërmjetëm për t'u ndjekur, por fotografia e parë që lexuesi gjithmonë sheh duhet të jetë e recetës së gatshme.
 • Jepni tuajin prekja personale e recetës. Në internet ka mijëra receta, kështu që për të diferencuar veten do t'ju duhet të shtoni vlerë për lexuesit tuaj. Jepini prekjen tuaj të veçantë çdo pjate dhe do të merrni një audiencë besnike që do t'ju lexojë çdo ditë.
 • Perdor nje tonin e ngushte. Lexuesit tuaj janë miqtë tuaj, bisedoni me ta sikur të ishin miq gjatë gjithë jetës me një ton të ngushtë dhe të ngrohtë. Ata me siguri do ta vlerësojnë atë!

Dhe kjo eshte e gjitha!. Tani ne vetëm mund t'ju urojmë fat i mirë me blogun tuaj të ri dhe mund të arrini shumë suksese.