Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Porra de Loja (i nënës sime)

Sot rikuperojmë këtë recetë që publikuam 10 vjet më parë për t'jua treguar videon që kemi bërë hap pas hapi në mënyrë që ta bëni në shtëpi dhe ta shijoni po aq sa ne. Është një nga ato receta që ne do ta cilësonim Recetë speciale. Dhe është e veçantë sepse është një pjatë që unë vetëm e kam parë mami im dhe familjen e tij nga Granada. A ju kujtohet supë majoneze me omëletë patate? Epo kjo është e njëjta gjë.

Isshtë një recetë shumë e ngjashme me Salmorejo, por me një aromë tjetër. Përbërësit e tij janë të zakonshëm: bukë, vaj, hudhër, kripë dhe domate. Sidoqoftë, përmasat që ne vendosim prej tyre dhe mënyra e përzierjes së tyre janë krejtësisht të ndryshme.

La "klub" Fillimisht, nuk bëhet më, por më parë ishte një lloj majoneze që bëhej duke shtypur bukë, hudhër, kripë, vaj dhe, në disa shtëpi, u shtua edhe uthull. Disa prej jush mund të kenë dëgjuar për Doreza e Antequerana, por në këtë rast, unë paraqes shkopin e qytetit të Granadës të Loja. Mund ta shoqëroni me një vezë të zier fort, kube proshute, ton të konservuar ose shirita speci.

Unë tashmë parashikoj që të gjithë njerëzit që kanë provuar shkopin, e preferojnë atë ndaj të parezistueshmit Salmorejo. Dhe ti? Çfarë preferoni: porra apo salmorejo?


Zbuloni receta të tjera të: Meze, Më pak se 15 minuta

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   P72osgoa2 dijo

  Shumë mirë, nuk e kam plotësisht të qartë se si ndryshojnë Salmorejo de la Porra, pasi ajo ka të njëjtët përbërës, faleminderit, përshëndetje.

  1.    Irenearcas dijo

   Ata në të vërtetë kanë të njëjtët përbërës, por nëse e shikoni, duhet më shumë bukë dhe mënyra për ta bërë është e ndryshme pasi, para së gjithash, duhet të bëni një lloj majoneze me vajin dhe bukën. Dhe pastaj do të shtojmë domatet. Provojeni! Ju do të shihni se si ka një ndryshim… për mua… La Porra fiton me rezultat të madh. Dhe për ju?

 2.   antoniobuenoleo dijo

  Puaffff isha gabim dhe aty ku thotë gjysmë luge kafeje kripe sepse kam bërë kafe, hahahaha do të jem idiot.

  1.    Irenearcas dijo

   Asgjë nuk ndodh, hidhni me kujdes atë pjesë dhe shtoni kripë. Gjithçka ka një zgjidhje!

 3.   P Bosh dijo

  Epo, unë e dua salmorejo dhe vajzën time 9-vjeçare gjithashtu, ne do të provojmë shkopin për të parë se si funksionon !!!! Faleminderit

  1.    Irenearcas dijo

   Sa bukur P Blanky! Mezi pres të dëgjoj verdiktin e fëmijës tuaj 9 vjeçar ... ata kurrë nuk dështojnë! Një përqafim dhe faleminderit që na ndiqni.

 4.   Irenearcas dijo

  SQARIMI: Në hapin e parë nuk përcaktohet shpejtësia. Ju vendosni bukën në copa dhe shtoni ujin pak nga pak. Dhe me shpatull po trazoni bukën në mënyrë që gjithçka të ngjyhet. Nëse shihni se i gjithë uji është gëlltitur dhe buka nuk është akoma e butë, shtoni përsëri ujë dhe lëreni të pushojë. Ju trazoni përsëri me shpatull. Pra, derisa të shihni se e gjithë buka është tashmë shumë e butë, që bie. 

 5.   Irenearcas dijo

  Epo, sheqeri është opsional, por në këtë mënyrë marrim aciditetin nga domatja.

 6.   Irenearcas dijo

  Gjë e mirë për patatet! Rezulton se në shtëpinë time, nëna ime që është nga Granada, gjithmonë na ka thënë që ta shoqërojmë gazpachon me patate të skuqura dhe është e shijshme !! Por sigurisht, kur u thua njerëzve ... ata bëjnë fytyra të çuditshme hahaha. Më vjen mirë që e ndani atë traditë !!

  Faleminderit që na ndiqni!

 7.   Ana Valdes dijo

  Çfarë zbulimi, Irene! E bëra dje, është e shijshme. Më i butë dhe më i butë se salmorejo. Unë e doja atë, mirë, ne e donim atë, e gjithë familja, duke përfshirë binjakët, të cilët në 19 muaj, e hëngrën atë me lugë. Një puthje dhe faleminderit për këtë recetë fantastike

  1.    Irenearcas dijo

   Çfarë kompi gëzimi! E vërteta është që unë e dua atë, dhe gjithashtu më ndodh si binjakët e tu, që nuk mund të ndaloj së ngrëni atë. Faleminderit bukuroshe.

 8.   VERONIKË5805 dijo

  MIR ... ... ACAODE P PRGATITET KIST P PORR P THER NAT ..N .. SHPRESOJ T TO T S T S THIQI GINGNJET E Mia !!! HAHAJJAJAJ. FALEMINDERIT PER Recetat tuaja

  1.    Irenearcas dijo

   Epo, shpresoj të më lini një koment duke më thënë nëse ju pëlqente apo jo dhe nëse preferoni porra ose salmorejo. Perqafime!

 9.   Irenearcas dijo

  Great Verónica, gjëja e rëndësishme është që doli mirë dhe që ju tashmë e dini një pjatë të re që mund ta përdorni për të ndryshuar nga gazpacho dhe salmorejo. Faleminderit per shkrimin!

 10.   Leticia dijo

  Shume i pasur. Unë e kam bërë atë për mëngjeset e mia. E shijshme

 11.   Maribel dijo

  Faleminderit shumë për nderimin e popullit tim me këtë recetë! Faleminderit shumë! Nga një lojeña ...

  1.    Irene Arkas dijo

   Çfarë mrekullie Maribel! Ju faleminderit shumë për mesazhin tuaj. E vërteta është se nganjëherë bërja e recetave kaq tipike për disa zona është e frikshme ... sepse nuk e dini nëse do të përmbushni pritjet e lexuesve atje ... kështu që jam shumë i lumtur që ju pëlqeu dhe ju falënderoj që na ndiqni. Nje perqafim.

 12.   Leticia dijo

  Pyetje pa kuptim, domaten e shtypur natyrore e keni fjalën për atë të ruajtur? Unë e dua salmorejo, dhe e njëjta gjë do të më ndodhë me këtë.

 13.   Elisa dijo

  A dini ndonjë lloj buke që ka karakteristikat e duhura ... domethënë me shumë thërrime dhe kore të butë?

  Faleminderit shumë Irene për këtë recetë ... Jam kurioze ta provoj, a bie me siguri?

  1.    Irene Arkas dijo

   Më e mira është lloji candeal ose zorra e trashë ... Faleminderit që na ndiqni !! Do t’ju ​​pëlqejë, do ta shihni.