Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Shtrëngimi i qumështit me arra tigër

Ne e kalojmë verën në një qytet të mrekullueshëm në Valencia dhe që kur kemi mbërritur ka diçka që nuk mund të mungojë në frigorifer dhe është një horchata e mirë e tigrit Valencian. Ashtë një pije e shijshme dhe shume freskuese që merr shumë ftohtë dhe shoqërohet me disa rrotulla tipike të quajtura "fartonet".

Këtë verë zbulova se me Thermomix® mund të bëhet në shtëpi natyrshëm dhe pa konservantë ose ngjyra artificiale. Vetëm tigra, ujë, sheqer, kanellë dhe limon të vërtetë.

Meqenëse nuk përmban konservantë, horchata prej tigri i bërë në shtëpi nuk është i lehtë për tu ruajtur sepse mund të bëhet i thartë. Pra, nëse keni mbetje dhe nuk do ta konsumoni në ditët në vijim, gjëja më e mirë është ngrije atë dhe nxirreni atë disa orë para se ta shërbeni. Do të jetë e shijshme dhe po aq freskuese sa të ishte bërë fllad.

 

Më shumë informacion - Fartons

Përshtateni këtë recetë në modelin tuaj Thermomix


Zbuloni receta të tjera të: Pije dhe lëngje, Celiak, E lehtë, Më pak se 15 minuta, Receta verore

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raquel dijo

  Unë tashmë dua të marr disa tigra të mira dhe të provoj, me hyrjen tënde sot bëhet më pak e vështirë të kthehesh nga pushimet haha ​​duket se jam akoma në një tarracë :)
  Puthjet Soriane

 2.   Sandrusca dijo

  Duket shumë mirë! Problemi është që këtu në Madrid nuk tingëllon sikur kam parë tigra arrash diku për t’i blerë. Ku mendon se mund të shikoj?
  Puthje!

  1.    Elena Calderon dijo

   Epo nuk di çfarë të të them. Supozoj se ishte në një dyqan departamenti ose dyqan arrash ose në El Corte Inglés, por nuk e di. Unë shkoj shumë në Valencia dhe përfitoj nga udhëtimet për të blerë arra tigri ose ndonjë gjë tjetër të vogël. Puthje.

  2.    ADA dijo

   në dyqanet e ëmbëlsirave mund të gjeni tigra pa probleme

  3.    José Antonio dijo

   Në rrugën Andrés Mellado 46 në Madrid. (Pjesa më e madhe Casa Ruiz)

 3.   Censi dijo

  Hey.
  Ndoshta do t’i gjeni në Mercadona ose në Gjykatën Angleze, siç thotë Elena.

  Nga rruga, u përpoqa të bëja horchata në shtëpi dhe nuk më pëlqente.
  Unë e tendosa atë dhe mblodha dhe rikontraktova, por asgjë, unë akoma u pengova.
  Aroma ishte e pasur sepse më pëlqejnë tigrat, por cilësia, caxissssssssss, nuk ishte ajo që mendoja.

  Më duhet të them se jam nga Valencia dhe e dua horchatën, por asgjë, nuk del.

  1.    Çus dijo

   Ju duhet ta kullojeni atë me një leckë ose sitë shumë të hollë, unë kam një çantë të vogël që e bëra me pëlhurë të tejdukshme dhe funksionon shumë mirë, mund të përdorni edhe një garzë të këtyre që ata shesin në farmaci, me madhësinë e një pecete ju mund ta trajtoni atë dhe të shtrydheni mirë

 4.   Maria A dijo

  Përshëndetje atje!
  Sot zbulova këtë recetë dhe do ta provoj pasi djali im e do horchatën.
  Unë e bëra atë në një rast dhe nuk doli mirë, ishte si shumë e holluar me ujë, u përpoqa përsëri, por kur nuk doli unë u dorëzova. Shpresoj se mund t'ju them se doli shkëlqyeshëm.
  Ju jeni te mrekullueshem
  Puthje

  1.    Elena Calderon dijo

   Shpresoj se të pëlqen María A., ne vërtet na pëlqen horchata dhe e vërteta është se e duam këtë recetë. Përshëndetje dhe faleminderit shumë që na keni parë.

   1.    Sergio Oliver d dijo

    Doli gjithashtu pak e ujshme. Nëse vendos më shumë sasi tigri ose më pak ujë, a do ta zgjidh atë?

    1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

     Përshëndetje Sergio:

     Nëse dëshironi një aromë më intensive, shtoni më pak ujë. Për mua, raporti ideal është 1 pjesë e tigranit për 4 ujë, domethënë në këtë recetë do të kishte 250 g tigër për 1 litër ujë.

     Verë e lumtur!!

 5.   Fernandez i papërlyer dijo

  Përshëndetje Elena, unë kam qenë në kërkim të simiteve të Valencias që lagen në horchata por nuk e di se cilat janë ato, në shtëpinë time të gjithëve u pëlqen shumë horchata, gjithmonë e blej të bërë por tani me recetën tuaj e bëj, mund të më thuash si quhen këto ëmbëlsira? Dhe nëse keni një recetë prej tyre? . Unë pres përgjigjen tuaj dhe ju falënderoj shumë. NJË PËRSHËNDETJE
  Ha, dhe "VIVA LA BLANCA PALOMA"
  Sot del "Hdad d Huelva" hehehehe, ju nuk e dini se çfarë është formuar në Huelva
  dhe "RRITET DEW"

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje i Papërlyer, ato kifle quhen "Fartons" dhe unë kam një recetë në pritje. Do të përpiqem ta vesh shpejt. Rroftë Rocío dhe La Blanca Paloma!.

 6.   Mako dijo

  Ka qenë mirë për mua, i kam vendosur pak akull dhe është pak stuhi breshëri. It'sshtë luksoze, vetëm se nuk vendos kanellë ose limon sepse kjo është për qumështin e meringës.

  1.    Elena Calderon dijo

   Më vjen mirë që të pëlqen, Mako! Të gjitha të mirat.

 7.   Nuria52 dijo

  Përshëndetje Elena, këtë javë kam premierë në horchatën "e shijshme", këtë luks.
  Vetëm në recetë kur shkova ta bëja, shkruhej 1/2 cm. e lekures se limonit, vendos lekuren e gjysmes se limonit por vetem te verdhen, dhe kanelle vendos 1/2 cm. Vendos 1/4 e një shkopi.
  Nuk e di nëse ka qenë kështu por nëse ka dalë mirë dhe ne kemi veshur çizmet tona, mirë bëra dy herë ... Shihemi së shpejti *****

  1.    Elena Calderon dijo

   Jam shumë i lumtur që të pëlqen, Nuria52! Unë shtoj shumë pak lëvore limoni dhe kanelle sepse në të vërtetë bëhet vetëm me tigra. Të gjitha të mirat.

 8.   rozë dijo

  Do të doja të dija, nëse tigri vendoset në ujë të nxehtë apo të ngrohtë, a është hidratuar më parë? Resuslta që këtë pasdite kam një vizitor dhe natën e kaluar kam harruar t'i vendos për t'u zhytur. Faleminderit

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje Rosa, e vërteta është që unë nuk e di dhe nuk e kam provuar. I fus gjithmonë në ujë të ftohtë. Të gjitha të mirat.

 9.   Ann dijo

  Si një Valencian, unë dua horchata. Meqenëse pothuajse një fëmijë nëna ime e bleu atë në verë nga horchateria dhe ajo ma dha për një meze të lehtë. Tani e bëj në tmx tim dhe del e shijshme, nuk e bëj lëvore limoni ose kanelle.

  1.    Elena Calderon dijo

   Edhe unë e dua, Ana! Është e shijshme. Të gjitha të mirat.

 10.   Pasku dijo

  Buaaa chicaaaas !!! ju jeni duke u bërë më mirë me çdo recetë ... tani unë kam bërë horchata, unë kisha tigrat që dje të thith mmmmmmmm !!! Nuk mund ta imagjinoja që do të dilte kaq e shijshme ... Unë e kam bërë pa kanellë dhe limon (megjithëse dyshoja shumë) por si i preferuari im është ai nga "la jijonenca" (ekskluzivitet i akullores) dhe kjo bën mos merrni, sepse i jam kushtuar vetes në fund të fundit për ta bërë atë vetëm me tigra dhe sheqer ... sa keq që nuk do të kisha edhe recetën për fartonet, sepse nëse është kështu, me siguri do të më bëjnë një valë në rostiçeri .jijijijij, faleminderit shumë për ndarjen e recetave, përshëndetje

  1.    Elena Calderon dijo

   Jam shumë i lumtur që të pëlqen, Pascu !. Dhe çfarë rastësi! Thjesht njomja tigrat për të bërë horchatën nesër. Të gjitha të mirat.

   1.    Pasku dijo

    po, çfarë rastësie !! e keni bërë me limon dhe kanellë? e keni bërë ndonjëherë vetëm me sheqer dhe arrë tigri? Unë tashmë kam bërë disa herë, tani po përgatis një tjetër ... mmmmm

    1.    Elena Calderon dijo

     Përshëndetje Pashkë, unë zakonisht e bëj vetëm me tigër dhe sheqer, por nganjëherë më pëlqen të shtoj një copë lëvore limoni dhe kanellë për t'i dhënë asaj një aromë tjetër. Të gjitha të mirat.

 11.   ngrihem dijo

  Përshëndetje, nëse dua ta bëj kokosit, sa gram kokos duhet të vendos? të njëjtën shumë apo më shumë? Faleminderit

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje Risell, më vjen keq që nuk mund të të ndihmoj. Unë kurrë nuk kam provuar ta bëj me kokos dhe nuk i di sasitë. Të gjitha të mirat.

 12.   WENCESLAO dijo

  Arra e përsosur tigër horchata, shumë e mirë. Nëse vjedh ndërsa shpjegoni nuk ka pengesa siç thonë ata në një koment.
  Nuk shtova limon dhe kanellë, ndryshova sheqerin për fruktozë dhe shurup Agave. Shfrytëzoj këtë mundësi për të bërë të vetëdijshëm të gjithë ata që vizitojnë blogun tuaj se sa i dëmshëm është konsumi i sheqerit, qoftë ai i bardhë apo kafe. Ju mund ta pyesni mikun tonë google: pasojat e konsumit të sheqerit dhe do të shihni se çfarë do të gjeni.
  Faleminderit për recetën tuaj.

 13.   Cristina dijo

  Përshëndetje,
  Unë kam pasur Thermomix për pak a shumë një vit e gjysmë, dhe kam ndjekur këtë faqe për më shumë ose më pak një vit e gjysmë. Unë kurrë nuk kisha propozuar të shkruaj një koment, por sot provova këtë recetë dhe duke parë rezultatin nuk mund t'i rezistoja. Mirësia ime! Unë jam me fat që jetoj në C. Valenciana dhe prandaj shijoj "orxata" kudo, por si kjo ... asnjë.
  Faleminderit shumë, shumë për recetën.

  1.    Ana Valdes dijo

   Faleminderit për komentin tënd, Cristina. Jemi shumë të lumtur që ju pëlqeu. Epo, duhet të provoni fartonet, ato janë të shijshme. Shikoni, ju lë recetën: http://www.thermorecetas.com/2012/08/09/fartons/ Dhe nëse guxoni, mund të provoni edhe disa nga recetat tona me horchata http://www.thermorecetas.com/?s=horchata&submit=Buscar Faleminderit dhe një bezdi!

 14.   Soraya dijo

  Për mua ka dalë shumë mirë, më në fund kam mundur të bëj një recetë me arrat tigër që gjithmonë i shihja në dyqan dhe nuk dija si bëheshin. ^ _ ^

  1.    Irene Arkas dijo

   Sa e mirë Soraya! Ne jemi shumë të lumtur që më në fund keni mundur të shijoni ato tigrat 🙂 Faleminderit që na shkruat dhe na ndiqni !! Nje perqafim