Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Mousse me çokollatë dhe amareto

Dmbëlsirë delikate me bazë çokollate me një prekje të lehtë të likerit Amaretto.

Kjo është një tjetër recetë që unë e quaj "themelore". Janë i thjeshtë, të shpejtë dhe me rezultat, që me siguri do të përfundoni duke i dhënë asaj prekjen tuaj personale.

Ka vetëm 5 përbërës; krem, çokollatë, sheqer, vezë dhe amaretto që në më pak se 15 minuta dhe falë Thermomix-it tonë, bëhen një i butë dhe i shkumëzuar mousse… Kush nuk ka 15 minuta për të befasoni familjen?

Nëse keni fëmijë më të mëdhenj, shfrytëzojeni rastin ta bëni vetë dhe pretendoni të jeni kuzhinierë të vërtetë.

Pijet alkoolike janë opsionale, ato mund të eliminohen ose zëvendësohen nga një tjetër, të tilla si, për shembull, uiski, kirsch ose Cointreau ... atje secili me shijet e veta. Jam përkulur drejt një makarona sepse ka një aromë të lehtë të bajames që shkon në mënyrë të përsosur me çokollatën.

Shpresoj te me tregoni mendimet tuaja!

Më shumë informacion - Shkumë e lehtë luleshtrydhe

Përshtateni këtë recetë në modelin tuaj Thermomix®


Zbuloni receta të tjera të: E lehtë, Më pak se 1/2 orë, Desserts

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

37 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jessie dijo

  Unë kurrë nuk kam guxuar me një mus, por duke parë se si duket e jotja, dhe sa bukur e ke zbukuruar, do të duhet të arrij deri tek ajo! Nga rruga, ku i keni blerë ato figura të dekoruara me çokollatë ???

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Jessie,

   Unë ju inkurajoj që të përgatisni këtë recetë sepse është një nga gjërat më të thjeshta që keni parë ndonjëherë!

   Dekoratat e çokollatës që kam bërë me një fletë transferimi për çokollatën. Ata njihen gjithashtu si transferime dhe janë si afishe për fëmijë. Ata thjesht vendosen në majë të çokollatës së nxehtë, lihen të ftohen dhe hiqen. Timeshtë hera e parë që e bëj dhe, e vërteta, mund të përmirësohet ... por është kaq e lezetshme !!

   Puthje !!

 2.   Anna dijo

  Më duket një recetë e shkëlqyeshme, mos dysho se do ta provoj. Ajo që do të doja të dija se ku mund të gjej figurat e çokollatës me të cilat ju keni zbukuruar musin, ose nëse i keni bërë për të parë nëse mund të shpjegoni se si. Faleminderit.

 3.   Anna dijo

  Ah! Kam harruar të të pyes nëse sheqeri pluhur është si sheqeri krem ​​por me sheqer kafe.

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Sheqeri pluhur është sheqeri i bluar që ne e bëjmë me Thermomix. Mund të jetë enë me sheqer të bardhë ose enë me sheqer kafe.

   Caster dhe glas duken njësoj sepse të dy janë shumë të hollë por nuk mund të zëvendësohen gjithmonë me njëri-tjetrin.

   Për dekorimet, i thashë Xhesit për këtë. Ata janë një transferim për çokollatë.

   Puthje !!

 4.   Rafael dijo

  Duhet të jetë e mrekullueshme

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Pershendetje Rafael:

   ata janë të varur ... dhe kaq e lehtë !!

   Puthje !!

 5.   cris dijo

  Përveç pyetjes së Anës për llojin e sheqerit, unë kam një pyetje tjetër. A mund të përdorni krem ​​pana që ata shesin në kavanoza?

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Cris:

   E keni fjalën për ato kanaçe që duhet t’i tundni si llak? Nuk do ta përdorja sepse ai lloj kremi del menjëherë.

   Unë ju inkurajoj ta bëni në mënyrën më ekonomike, e cila është duke blerë një pako krem ​​fshikullimi, duke e lënë atë në frigorifer derisa të jetë shumë i ftohtë dhe duke e fshikulluar me Thermomix ... në më pak se 1 minutë e keni montuar dhe montuar mire !!

   Puthje !!

 6.   MARIA JEZUSI dijo

  Së pari, faleminderit për recetat tuaja, por dua t'ju bëj një pyetje, çfarë është Amaretto?

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Maria Jesus:

   Amaretto është një liker italian me rreth 25º, me një aromë midis vaniljes, bajames dhe kajsisë. Mund ta gjejmë në të gjitha supermarketet, veçanërisht markën Disaronno, megjithëse ka disa marka.

   Puthje!

 7.   pepi dijo

  Në vend të Amaretto, a mund të përdor ndonjë pije alkoolike tjetër?

  Ju faleminderit.

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Pepi:

   Sigurisht që mund ta zëvendësoni amareton me një pije tjetër. Provoni uiski, rum të errët ose një port ... por atëherë nuk do të ishte më çokollatë dhe mus amaretto !! ; P

   Puthje !!

 8.   Lucia Garcia Solis dijo

  Unë do të doja të di se çfarë është amaretto dhe nëse mund të ndryshoni recetën për një pije tjetër. Faleminderit.

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Lucia:

   Unë po të them të njëjtën gjë si Pepi. Ju mund të eleminoni amareton ose ta zëvendësoni atë me uiski, rum të zi, port ...

   Puthje !!

 9.   Belen dijo

  Faleminderit shumë për recetat tuaja, ato janë të mrekullueshme!
  Ku blihen transferimet për tu dekoruar? Mendoj se ëmbëlsirat fitojnë shumë me zbukurimin!

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Pershendetje Belen:

   Jam plotësisht dakord me ju, dekorimet i bëjnë pjatat shumë më të shijshme.

   Transfertat blihen në dyqane të specializuara të çokollatave, ëmbëlsirave ose shijshme.

   Puthje!

 10.   piluka dijo

  I dua këto gota të vogla çokollate! Jam e apasionuar pas gjithçkaje që vesh çokollatë! Puthje

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Piluka:

   Unë jam gjithashtu një tifoz i çokollatës dhe mund t'ju them se mousse është jashtë. Nuk është zihet fryma dhe ka aromë um .mmmmm !!

   Puthje !!

 11.   iglesias sandra dijo

  topat e dekorimit ku i blini diçka ndodh nëse nuk vendos asnjë pije alkooli faleminderit congrat

 12.   Mayra Fernandez Joglar dijo

  Përshëndetje Sandra:

  Topat janë të vlefshëm, por çdo gjë e vogël që keni në shtëpi vlen për zbukurim, madje edhe disa kaçurela me çokollatë të bardhë do të dukeshin mirë!

  Nëse nuk shtoni pije alkoolike, do të keni një Mousse spektakolare me çokollatë !!

  Puthje !!

 13.   veronikë dijo

  Një pyetje mayra mund të bëhet me çokollatë qumështi në vend të çokollatës së zezë, nuk më pëlqen çokollata e zezë, le të themi,

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje Veronica:

   Sigurisht, mund të zëvendësohet me çokollatën e qumështit. Vendos të njëjtën sasi sikur të ishte e zezë dhe voila!

   Më pëlqen më shumë e zeza por e bëj edhe sepse ajo që përdor është krejtësisht pa arra dhe se në shtëpinë time është gjëja kryesore!

   Puthje !!

 14.   iglesias sandra dijo

  Përshëndetje, doja të të pyesja çokollatën e cila është ajo që zhduket ose çokollata pa qumësht të hahet pa u zhdukur falë

 15.   Mayra Fernandez Joglar dijo

  Përshëndetje Sandra:

  Nuk është çokollatë e nxehtë apo diçka e tillë. Fondshtë fondant çokollate për të mbuluar ëmbëlsira, ajo nga marka Nestlé ka një letër ngjyrë kafe (sikur të paketonte pako) dhe thotë Nestlé Desserts. Ka të zezë dhe qumësht. Chembëlsirat profesionistë përdorin disa pika ose lot, të cilat me siguri i keni parë në një blog.

  Puthje !!

 16.   ISABEL dijo

  HELO VAJZA I DUA RECIPARAT TUAJ, Veçanërisht Q JAN FOR PESSR TRAJTUESIT, ÇDO TID PREMT I B MJ DISA DESERTT, DHE M H NDIHMONI ME RECIPRITO TUAJ T TO NDRYSHOJN D DHE MOS B ALNI GJITHMON THE T S NJ SJT .NJ THNJ TH. Faleminderit shumë.

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Përshëndetje isbael:

   Ju nuk e dini sa të lumtur jemi sa herë që komentoni diçka të tillë! Ne bëjmë një pjesë të punës, por e gjithë kjo nuk do të ishte e mundur pa ju dhe pa komentet tuaja!… Pra, shumë faleminderit !!

   Puthje !!

 17.   eva dijo

  Nuk e di se çfarë do të thotë amaretto, kam nevojë që dikush të më tregojë kështu që të bëj një recetë që e merr

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Pershendetje Eva:

   Edhe pse unë kam folur tashmë për Amaretto, si në recetë dhe në komente, unë ju lë një lidhje me informacione më të plota.

   http://es.wikipedia.org/wiki/Amaretto

   kisses!

 18.   Talia dijo

  Dështim absolut !!!!

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Nuk mund ta besoj!!

   cfare ndodhi?

 19.   Ann dijo

  Unë i dua recetat tuaja. A do të kishit një mus çokollate që nuk ka nevojë për krem ​​pana? Unë nuk e kuptoj dhe, ose më pret, ose qëndroj pak kohë dhe nuk ka trup. Faleminderit

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Pershendetje Ana,

   Nuk mund ta besoj atë që më thoni për kremin e rrahur ... me sa shkëlqyeshëm është!

   E vërteta është që unë nuk kam asnjë pa krem ​​por e marr sugjerimin tuaj si një sfidë dhe shpresoj të jem në gjendje të botoj një që ju pëlqen së shpejti, në rregull?

   Puthje !!

   1.    Ann dijo

    Ju faleminderit shumë për interesin tuaj; Ju prapë mund të më jepni disa këshilla për të mësuar se si të rrihni kremin. Puthje

    1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

     Pershendetje Ana:

     Nuk po harroj receten tuaj. Por kam parë komentin tuaj të fundit dhe më ka befasuar shumë sepse krem ​​pana është më e lehtë!

     Gjërat që duhet të mbani mend:

     1. Kremja është gjithmonë shumë e ftohtë, por jo e ngrirë.
     2. Vendosni mbytjen dhe vendosni shpejtësinë 3 1/2.
     3. Mbani një vështrim mbi të që të mos pritet.
     4. Nëse e vendosni gotën Thermomix në frigorifer për një kohë, ajo do të montohet shumë shpejt.

     Jo të gjitha kremrat janë njësoj, ato duhet të kenë të paktën 35% yndyrë (mg). Nuk ia vlejnë kremi për t’u gatuar.

     Për të fshikulluar kremin e perimeve duhet të ndiqni të njëjtat hapa.

     Do të më tregoni nëse ju kanë shërbyer këto sugjerime!

     Puthje!

     1.    Rouss dijo

      Jam jashtëzakonisht i lidhur me blogun tuaj. që kur e takova nuk kam ndaluar së eksperimentuari me recetat tuaja. dje duke kërkuar një mus çokollate për nipat e mi, e pashë këtë spektakolare. E bëra me fondant çokollate dhe pasi që ata e duan çokollatën nuk donin të prisnin gjatë, e vendosa në frigorifer dhe cila ishte befasia jonë e shijshme… u kthye në një akullore të shijshme me çokollatë !!!! E shijshme !!! Unë e rekomandoj, ka shije si akullore me çokollatë të vërtetë.


     2.    Mayra Fernandez Joglar dijo

      Unë dua që ju të eksperimentoni!

      Dhe gjithashtu që ju të komentoni mbi zbulimet tuaja.

      Puthje !!