Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Çfarë është Thermomix?

Historia e tij

El Procesor ushqimi Thermomix, krijuar nga Vorwerk, u zhvillua në vitet '70 me modelin VM 2200. Ky robot, i cili përmirësoi pajisjet e tjera të krijuara në vitet e mëparshme, evoluoi gradualisht dhe zgjeroi funksionet e tij, duke kaluar nëpër modele të ndryshme derisa të arrijmë në versionin që njohim sot. Pikërisht VM2200, i aftë të punonte si me ushqim të nxehtë ashtu edhe me të ftohtë, ishte versioni i parë që mbërriti në Spanjë.

Imazhi i Thermomix

Imazhi i Thermomix

Modeli i parë në serinë TM ishte 3300 dhe u lëshua në vitet 80. Kjo pajisje mund të gatuajë pa shtypur falë shportës. Kjo u pasua nga TM-21, i cili përfshinte ekuilibrin dhe aksesorët e rinj të tillë si Varoma, madje lejonte gatimin me avull. Nga e fundit, në 2004 lindi TM31, një version i rinovuar estetikisht dhe me disa risi të tilla si dizajni i ri i kapakut dhe teheve ose kthesa e majtë. Me këtë model, TM31, përgatiten recetat nga Thermorecetas.com

12 funksionet e tij

funksionet termomikse

Funksionet e kryera nga Thermomix janë kaq të larmishme dhe precize saqë do t'ju lejojnë të merrni rezultatet më të mira në kuzhinën tuaj.

 • Prisni dhe copëtoni. Oneshtë një nga funksionet që përdoret më shumë, pasi arrin të pres të gjitha llojet e ushqimeve, qoftë i butë apo i fortë, madje edhe në sasi të mëdha.
 • Shtrydhje. Me këtë funksion, ne mund të marrim nga një pure me një strukturë të trashë në një krem ​​shumë të imët që nuk ka nevojë të kalohet përmes kinezëve.
 • Grini dhe pluhurizoni. Falë fuqisë së makinës dhe fletëve rezistente të saj, përbërësit si sheqeri, buka, kafeja, arrat, bishtajoret, drithërat, çokollata, erëzat, bimët aromatike, etj do të reduktohen në pluhur brenda pak sekondash. Kjo do të na lejojë të bëjmë erëza ose miell ose batues. Kjo është një kursim i madh për ata që vuajnë nga intoleranca ushqimore ose alergji, pasi ata mund të përgatisin vetë ushqimet e tyre të veçanta.
 • Turbo. Functionshtë funksioni i duhur nëse do të presim përbërës shumë të fortë si këshilla proshute, djathëra të kuruar ose akull brenda pak sekondash.
Një shembull i kohërave dhe shpejtësive
USHQIMI Tiempo Shpejtësia
sheqer Sekonda 30 10
Mish i papërpunuar Sekonda 10 Shpejtësia progresive 5 - 10
qepë Sekonda 4 5
Cokollate Sekonda 12 8
Miell (nga qiqrat, gruri, orizi, soja ...) Minutë 1 Shpejtësia progresive 5 - 10
Akull Sekonda 10 5
Bukë Sekonda 10 Shpejtësia progresive 5 - 10
Patatet Sekonda 2 4
majdanoz Sekonda 5 7
Speca ose karota Sekonda 3 5
Djathë i butë (lloji Emmental) Sekonda 5 5
Djathë i fortë (lloji parmixhano) Sekonda 10 Shpejtësia progresive 5 - 10
Tacos proshutë Serrano Kupë e mbyllur dhe 5 goditje turbo
 • Shkundni. Ne mund të përziejmë përbërës të ndryshëm duke arritur një strukturë dhe përfundim të përsosur. Mund t’i rrahim vezët për një omëletë të thjeshtë ose ëmbëlsira të shijshme. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të përzieni përbërës të lëngshëm dhe të bëni smoothie të pasur, kokteje ose supa. Nëse përdorni struktura të ndryshme, më e mira për të arritur rezultate optimale është copëtimi ose bluarja e përbërësve të ngurtë së pari. Pastaj thjesht duhet të shtoni përbërësit e lëngshëm dhe të rrahni kohën dhe shpejtësinë e treguar në recetë.
 • Emulgoj. Kjo është një nga detyrat më të vështira për t'u kryer në një mënyrë tradicionale dhe që Thermomix-i ynë mund ta bëjë lehtë. Bëhet fjalë për bashkimin ose kombinimin e dy lëngjeve që, në parim, nuk janë të përzier, siç janë vaji dhe uthulla. Falë këtij funksioni ne mund të bëjmë salca, vinaigreta ose muslin me ekspertizën e një kuzhinier të vërtetë.
 • Mali Shumë i dobishëm kur përfshini ajrin në përgatitjet tona dhe u jepni atyre një vëllim më të madh me një strukturë kremoze. Ne do të montojmë kremin, vezët, të bardhat, të verdhat, qumështin, djathin krem, etj.
 • Gatuaj. Falë funksionit thumba, Thermomix gjithashtu na lejon të arrijmë brumëra të përsosur për bukë, pica, biskota, ëmbëlsira, biskota, biskota, empanada dhe shumë më tepër. Falë funksionimit të saj në intervale, ajo arrin të përziejë përbërësit në mënyrë homogjene dhe të gatuaj profesionalisht.

Aksesorët tuaj

Flutura Thermomix

Flutura Thermomix

 • Gatuaj në gotë. Kapaciteti i madh i gotës, tetë temperaturat e tij të gatimit dhe 11 shpejtësitë na lejojnë të bëjmë nga përgatitjet më klasike dhe tradicionale deri tek ato avangardat. Thjesht duhet të zgjidhni recetën dhe të vendosni kohën, temperaturën dhe shpejtësinë. Për pjesën tjetër është kujdesur tashmë Thermomix i cili, falë teknologjisë suaj, arrin një temperaturë dhe lëvizje konstante, në mënyrë që pjatat tona të jenë perfekte. Kremrat, zierjet, bishtajoret, orizi ose ëmbëlsirat janë spektakolare, pa nevojën e njollosjes së enëve të tjera dhe pa ndonjë përpjekje. Dhe kur procesi ka mbaruar, ai na paralajmëron me një sinjal akustik. Në këtë mënyrë nuk do të duhet të monitorojmë vazhdimisht procesin e prodhimit. Veryshtë shumë praktike të përdorim shpejtësinë e lugës për të trazuar me kujdes, ashtu siç bënin gjyshet tona me lugën e tyre të drurit.
 • Gatuaj në shportë. Ky aksesor na lejon të gatuajmë përbërës që duam t’i mbajmë në pamjen e tyre origjinale, si oriz, molusqe, brokoli, etj. Ose delikate siç janë peshku, perimet dhe vezët. Gjithashtu parandalon përbërësit e fortë, siç janë kockat, të bllokojnë tehu. Për të hequr shportën në një mënyrë të rehatshme, ne do t'i përshtatemi gropës së shpatullës dhe do të bëjmë një lëvizje të lehtë për ta ngritur atë. Mund të përdoret edhe si sitë.
 • Gatimi në avull me enën Varoma. Kjo enë na lejon të vendosim ushqime të ndryshme në dy lartësi. Në këtë mënyrë ne mund të përgatisim, për shembull, ushqim deti ose peshk dhe, në të njëjtën kohë, disa perime për zbukurim.
 • Flutur. Aksesor shumë i dobishëm për të trazuar sasi të mëdha ushqimi gjatë gatimit, të tilla si një pjatë për 4-6 persona. Alsoshtë gjithashtu aksesori kryesor për rrahjen e kremrave ose të bardhave dhe emulsifikimin.
 • Shpatull. Me të, ne mund të heqim ushqimin manualisht dhe gjithashtu të heqim përmbajtjen, si dhe të heqim muret e vazës. Ajo ka një ndalesë në mënyrë që ne ta përdorim atë kur makina po funksionon pa rrezikun që ajo të arrijë tehët lëvizës dhe kështu të ndihmojmë makinerinë në prodhimin e sasive të mëdha të akullores ose llucave.
 • Gotë. Përveç se është një njësi matëse, lejon që xhami të mbulohet në mënyrë që të mos ketë spërkatje dhe që ikja e avullit të jetë më e vogël. Përveç kësaj, ajo lehtëson përfshirjen e përbërësve në kavanoz në një mënyrë shumë të kontrolluar, të tilla si vaji për të përgatitur një majonezë.
 • Bilanci. Ne mund të peshojmë përbërës të ndryshëm brenda gotës. Thjesht duhet të keni kujdes që makineria të jetë në një sipërfaqe të lëmuar, që kablli të mos jetë i tendosur dhe që, pasi të shtypet butoni i shkallës, makineria nuk duhet të zhvendoset për të shmangur zbërthimin e saj. Nëse duhen peshuar disa përbërës, butoni i shkallës duhet të shtypet sa herë që një i ri shtohet ose peshohet.

Video në lidhje me Thermomix

Nëse doni të shihni më shumë detaje rreth Thermomix në veprim këtu ju prezantojmë një video e plotë.

Thermomix apo MyCook?

Kur zgjidhni një makinë kuzhine, një nga pyetjet që të gjithë bëjnë është ¿cfare roboti kuzhine blej?. Në përgjithësi opsionet janë dy: Thermomix ose MyCook. Nëse dëshironi të dini të gjitha anët pro dhe kundër të secilës pajisje, unë ju rekomandoj që të futni në seksion Thermomix vs MyCook.

bool (e vërtetë)