Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Spageti karbonara

Kjo është një nga pjatat e preferuara nga burri im, po ashtu dhe i imi gjithashtu. Bëhet shumë lehtë dhe shpejt dhe rezultati është i mrekullueshëm.

Incluso nga një ditë në tjetrën janë shumë të pasur. Unë zakonisht i bëj për të ngrënë, por gjithmonë ka mbeturina dhe burri im i merr gjatë javës (unë ha në punë dhe ai në shtëpi, çfarë fati!) Dhe ai thotë se janë akoma shumë të mira.

La recetë autentike ka një vezë por ky version është i ndryshëm dhe i përshtatshëm për intolerancën e vezëve. Është nga libri bazë Thermomix.

Më shumë informacion - Njohja e makaronës autentike karbonara

Burimi - Libri Thelbësore nga Thermomix®

Përshtateni këtë recetë në modelin tuaj Thermomix®


Zbuloni receta të tjera të: Oriz dhe makarona, E lehtë, Vezë intolerante, Më pak se 1 orë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

43 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lorena dijo

  kjo duket me mire !!!!!!!!!!!

 2.   Piluka dijo

  Më pëlqejnë më shumë në një mënyrë tradicionale por burri im i do në atë mënyrë dhe unë i bëj shumë.
  Puthje te vogla

 3.   Mª ANGELES dijo

  Shikoni sa mirë, nuk dija çfarë të bëja sot për të ngrënë dhe më keni dhënë një ide. FALEMINDERIT

  1.    Elena Calderon dijo

   Shpresoj t'ju pëlqejnë, Mª Angeles. Të gjitha të mirat.

 4.   Lepur dijo

  Pershendetje Elena !!! Unë nuk di shumë për kuzhinën italiane, por motra ime që ishte në Romë në Erasmus (e cila meqë ra fjala quhet si ti) vuri duart në kokë kur më pa duke përgatitur makaronat kështu, karbonara nuk ka asnjë krem! vetëm një vezë dhe panceta ... shikojeni në anën e mirë, më pak kalori për trupin!
  Puthje !!

  1.    Elena Calderon dijo

   Trueshtë e vërtetë, Zemër lepur! Unë tashmë kam parë se si prodhohen në Itali. Epo, mendoj se format janë të shkëlqyera! Unë do të kërkoj një recetë italiane dhe do të përpiqem ta përshtat atë me Th, le të shohim se si dalin!

 5.   Jessie dijo

  Faleminderit që na dhatë recetën pa vezë, sepse e vërteta është që në shtëpi na pëlqen me krem ​​të lëngshëm (megjithëse nuk është receta autentike italiane) unë kam bërë spara për karbonara një herë në Thmx, pjesën tjetër gjithmonë në tenxhere! !!

  1.    Elena Calderon dijo

   Gëzuar që ju pëlqen kjo recetë Jessie! Në shtëpi i duam shumë dhe i bëj shumë shpesh, janë perfekte. Të gjitha të mirat.

 6.   Mary dijo

  Unë jetoj në Itali, dhe është e vërtetë që karbonara përgatitet me vezë, domethënë ato bëhen në të vërtetë me vezë të rrahura dhe vendoset sapo të heqim makaronat nga nxehtësia, për të mos u zierë!
  Sidoqoftë, edhe ajo është shumë mirë. Provoni me kremin dhe pak domate natyrore apo edhe të skuqura, vetëm pak ... është kënaqësi !!!
  Faleminderit vajza!

  1.    Elena Calderon dijo

   Faleminderit shumë, Maria! Unë do t'i provoj me pak domate. Të gjitha të mirat.

 7.   delfi dijo

  Buenisimossss !!
  Nuk i kam bërë kurrë, por shumë shpejt do t’i provoj.
  Duken si ... ummmmm
  Faleminderit Elena !!

  1.    Elena Calderon dijo

   Shpresoj të të pëlqejnë, Delfi! Përshëndetje dhe faleminderit shumë që na keni parë.

 8.   Marisol dijo

  Sa mirë duken, nesër do t'i provoj, FALEMINDERIT

  1.    Elena Calderon dijo

   Shpresoj të të pëlqejnë, Marisol, do më thuash. Të gjitha të mirat.

 9.   Stephanie dijo

  Unë vetëm e bëri atë !!
  Isshtë shumë mirë, pyetja ime është nëse mund të ngrihet, mua më ka mbetur mjaft por nuk kam ngrirë kurrë një salcë me krem. Eshte e mundur?
  Shumë falemnderit
  Puthje

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje Estefanía, ato mund të ngrihen, por kur i shkrini dhe ngrohni, bëjeni ngadalë, ngrohni pak nga pak në mënyrë që kremi të qëndrojë mirë. Të gjitha të mirat.

 10.   Tony Monge dijo

  Unë vetëm i bëra, ato duken të hollë, por unë kam dy dudilla, pasi jemi dy prej nesh kam gatuar më pak makarona, salca mund të ngrihet për një ditë tjetër. Dhe nga ana tjetër, dukej si një ide e shkëlqyeshme për proshutën në mikrovalë, por unë do të doja të dija nëse letra e perimeve është thelbësore dhe ku mund ta merrni.
  Faleminderit shumë për gjithçka dhe urime në blog. Me pelqen!!

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje Toñy, po ju mund ta ngrini salcën dhe letra e perimeve është në dispozicion në pothuajse të gjitha supermarketet. Quhet letër vaji ose letër pergamene. E blej në Mercadona. Ju mund ta zëvendësoni këtë letër për disa letra kuzhine. Ju vendosni rreth 4 ose pesë më poshtë dhe një tjetër sa më shumë sipër. Përshëndetje dhe jam shumë i lumtur që ju pëlqen blogu ynë.

  2.    Naiv dijo

   Përshëndetje. Unë e kam provuar sot dhe për ndonjë arsye kur vura ujin, me 1100 gr gota tashmë ka qenë shumë e mbushur. Kështu që më vonë kam vendosur vetëm 250 gr makarona, por edhe kështu janë kthyer pak. Çfarë kam bërë gabim? Unë kam kontrolluar shumat dhe do të thoja që ishin mirë. Edhe kështu, ata kanë qenë të mirë, salcë pak të lëngshme.

   1.    Irene Arkas dijo

    Përshëndetje Cándido, është normale që kur makaronat të zihen, kur ziejnë me gotën në vend të mund të mbyten. Kur t’ju ​​ndodhë kjo, hiqni gotën dhe hidhni një spërkatje vaj ulliri dhe vazhdoni gatimin pa gotë. Më trego si herën tjetër! Kjo recetë e karbonarës është vërtet e shijshme. Më vjen mirë që ju pëlqeu ... Faleminderit që na ndiqni!

 11.   kristina cabanillas dijo

  Përshëndetje Elena, faleminderit për këtë blog të shkëlqyeshëm, së fundmi ju kam zbuluar dhe jam i kënaqur.
  Kjo pjatë duket e mrekullueshme, por unë kam një pyetje,
  A nuk vendos një kthesë majtas?
  Faleminderit për vëmendjen dhe shihemi së shpejti.
  Cristina

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje Cristina, nuk është e nevojshme të kthehesh majtas. Ju do të më tregoni se si. Përshëndetje dhe faleminderit shumë që na keni parë. Më vjen mirë që ju pëlqen blogu ynë!

 12.   Hoze Manuel dijo

  E mrekullueshme por me të vërtetë !!!!
  Për sa njerëz është receta? Sepse unë e kam bërë atë dhe ka dalë shumë. Faleminderit

  Burrat janë gjithashtu nga termomiksi

  1.    Elena Calderon dijo

   Përshëndetje Jose Manuel, ne e marrim atë si një pjatë të vetme dhe është për 4 persona. Me vjen mire qe ju pelqen. Të gjitha të mirat.

 13.   Marien dijo

  Shkëlqyeshëm!, Por unë bëra një ndryshim të vogël për të lehtësuar recetën dhe ato patën një sukses: e shihni, unë ndryshova kremin për qumësht të avulluar, qumësht ideal dhe rezultati ishte skandaloz. Ju inkurajojmë të provoni ndryshimin, shumë më të lehtë dhe shijen shumë të mirë.
  Faleminderit për recetën, nuk mund të jetë më e lehtë. Puthje

  1.    Elena Calderon dijo

   Sa mirë, Marién!. Do ta provoj. Të gjitha të mirat.

 14.   elenairene dijo

  burri im e ka dashur spagetin carbonara, të cilën gjithmonë e ka ngrënë me domate. Faleminderit vajza, tani ai ha më të larmishëm dhe madje edhe nëna e tij i thotë se është më e dobët.
  SHUME FALEMINDERIT ...

  1.    Elena Calderon dijo

   Jam shume e lumtur, elenairene!

 15.   sandra mc dijo

  ummmm ... sa gjë e shijshme !!!! Sapo mora kuzhinën, e cila rastësisht, me termomiksin e përfundova në një plis plazhi, dhe bëra këtë recetë që pashë këtë mëngjes. Njerëzit e mi e donin atë… sikur po luftonin për atë që kishte për të ngrënë sonte ose nesër. Imagjinoj që edhe nëse nuk do të hahen në këtë moment do të qëndrojnë të njëjtë, apo jo? E vetmja gjë që ndryshova ishte proshutë për proshutë serrano, pasi burri im nuk e pëlqen proshutën… dhe ishte shumë mirë. Një puthje e madhe dhe vazhdoje kështu ...

 16.   Nuria dijo

  Pershendetje Elena !! Makaronët i bëra me salcën, e vërteta është që është shumë e mirë por është shumë e lëngshme dhe salca më pëlqen pak më e trashë në mënyrë që të jetë e mbarsur mirë në makarona. Çfarë mund të kisha bërë gabim? në foto salca është e trashë. Të them që jam i kënaqur me blogun tënd.

 17.   Diana dijo

  uuuuummmm, uuuuummmmm, nnnmnm, nmnm, mnm ,,,, mmmmmmnnnmmmm !!!!

  1.    Irene Arkas dijo

   Koment i mirë Diana! Nuk ka asgjë më shumë për të shtuar, përveç faleminderit. Jam shumë i lumtur që ju pëlqyen aq shumë hehehehe.

 18.   dashuri dijo

  Përshëndetje
  Nëse bëhet për 6, i vendos përbërësit në përpjesëtim dhe kohën?

  falënderim

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Pershendetje zonje,

   Unë do të modifikoja kohën, por nuk do t'i dyfishoja ato. Do ta përgatisja si më poshtë:

   Vendosni qepën, gjalpin, vajin, proshutën dhe pak piper në gotë. Ne bluajmë 20 sekonda, me shpejtësinë 4.

   Ne ulim mbetjet që kanë mbetur në kapak dhe në muret e xhamit, me shpatull.

   Ne programojmë 9 minuta, temperaturën e varomës dhe shpejtësinë 2.

   Shtoni kremin dhe djathin e integruar. Ne bluajmë për 15 sekonda, me shpejtësinë 7 dhe programojmë 10 minuta, temperaturën 100º dhe shpejtësinë 3.

   Testojmë nëse ka nevojë për kripë dhe nëse po shtojmë pak. Ne e rezervojmë salcën në një tas.

   Pjesa tjetër e recetës do ta linte të njëjtën gjë.

   Shpresoj të të duket mirë!

   Puthje!

 19.   Irene Arkas dijo

  Po, është i trashë, por nëse ju pëlqen më lehtë mund të shtoni një spërkatje me qumësht. Unë e dua atë, në fakt, këtë të shtunë ne e kemi përgatitur atë për të ngrënë. E shijshme !!

 20.   Noelia Sanchez dijo

  sa gje e mire kam !!!!

  1.    Mayra Fernandez Joglar dijo

   Ne jemi të kënaqur që ju ka pëlqyer kjo recetë klasike !!
   Puthje!

 21.   XHANDRI dijo

  MADRE MIA !!! Unë thjesht i bëra në një moment të asgjë dhe ata janë me dashuri! DHE SO JANE LEHTE E VOGEL ... HAHAHAHAH !!! FALEMINDERIT PER RECIPEAAAAA

  1.    Irene Arkas dijo

   Sa mirë Jandri, jemi shumë të lumtur! Përshtatje shumë e mirë e dritës; P

 22.   Esther dijo

  Unë e kam bërë recetën shumë herë, por këtë herë salca nuk ishte shumë e trashë, pse?

  1.    Irene Arkas dijo

   Ndoshta ju keni ndryshuar markën e djathit ose kremit? Nëse ndodh përsëri, lëreni salcën të gatuhet më gjatë, kjo do të lejojë që kremja të avullojë dhe salca të trashet. Faleminderit që na shkruat! Një përqafim

 23.   Dhimbsuri dijo

  Hello!
  Në recetë është e nevojshme të vendosni një kthesë të kundërt kur shtoni spageti xq nëse nuk shtypen shumë.

  1.    Irene Arkas dijo

   Përshëndetje Ruth, për të gatuar makarona nuk është e nevojshme të vendosni kthesën majtas, por nëse makaronat janë më të buta dhe gatuhen më herët, për siguri mund ta vendosim kthesën në të majtë. 🙂 Faleminderit që na ndiqni !!