Identifikohu o Regjistrohu dhe shijoni ThermoRecipes

Pure perimesh tradicionale

Perime pure

Kush nuk ka bërë kurrë një perime pure? Kjo recetë jep një rezultat madhështor dhe, me teksturat që arrin Thermomix-i ynë, është plotësisht e parezistueshme. Ashtë një pure vegano, e bërë vetëm me perime, plot me vitamina, antioksidantë, minerale dhe veti të mëdha. Nëse ju mungon ndonjë perim, mos u shqetësoni, bëjeni pa të ose zëvendësojeni me një tjetër, e cila është po aq e shijshme. Dhe kështu gjithashtu na ndihmon përfitoni nga perimet që kemi në frigorifer.

Es E ulët në kalori, ideal për Dietat kontrollin e peshës, në mënyrë që niños hani perime dhe për intolerant ndaj laktozës. Ju mund të vendosni disa pjesë të dolli ose tofu (si në krem domate me tofu, A ju kujtohet?) E shijshme.

Autorët:

 • Receta: teksti dhe fotoja Ana Valdés (ish-redaktore e Thermorecetas)
 • Video: Jorge Méndez (ish-redaktor i Thermorecetas)

Recetë për pure perimesh me Thermomix

Më poshtë keni recetë për të përgatitur një pure perimesh duke përdorur Thermomix:

 Ekuivalenca me TM21

Ekuivalentimet e termomiksit

Mund të ngrirë Pure patatesh de perime?

Po, patjetër që po. Shumë herë ne mendojmë se meqenëse patatet ose orizi nuk ngrijnë shumë mirë, nëse i përfshijmë në kremra ose pure të perimeve ato nuk mund të ngrihen. Sidoqoftë, në një pure perimesh, përqindja e patates ose orizit është minimale (për shembull, 10%) e të gjithë pureve, dhe për këtë arsye, mund të ngrihet në mënyrë të përkryer. Sidoqoftë, nëse jemi duke përgatitur ekskluzivisht një pure patate, në këtë rast, ajo nuk mund të ngrihet pasi përqindja e patates në këtë rast do të ishte afër 60%.

Kur e shkrijmë atë duhet lëreni në frigorifer 24 orë para se ta konsumoni dhe pastaj duhet ta ngrohim mjaftueshëm që të marrë përsëri një strukturë të mirë. Kjo eshte shume e rendesishme. Ne mund ta bëjmë atë në tre mënyra:

 • microondas duke e ngrohur në fuqinë maksimale për 2 minuta (varësisht nga sasia e puresë që po ngrohim, kjo kohë do të jetë pak a shumë) dhe trazimin me pirun fuqishëm kur të ketë kaluar 1 minutë dhe kur ta heqim.
 • Në një tenxhere në zjarr, duke e trazuar vazhdimisht derisa të vihet në tym.
 • Në Thermomix ngrohja e tij nga 4 në 8 minuta (varet nga sasia e purees), temperatura 90º, shpejtësia 3.

Pasi të shkrihet, nuk mund të ngrihet më përsëri.

Pure patatesh de perime të lehta dhe pure për të humbur peshë

Pure perimesh janë a aleatë të mirë në dietat e lehta dhe dobësim. Me Thermomix arrihen cilësi unike, kështu që ne mund të përdorim përbërësit që na duhen në mënyrë që pureja jonë e perimeve të jetë në përputhje me dietat me pak kalori. Ai pranon çdo lloj perime dhe mish pule, peshk ose lëngje perimesh dhe si shoqërues mund të përdorim tofu ose patate të skuqura perimesh.

ulni sasinë e kripës në pure, ne mund të përdorim erëza ose lëng limoni / limoni për të rritur më tej aromat.

Pure patatesh de perime shtëpi

Falë Thermomix mund të përgatisim çdo lloj kremi o perime pure që ne i imagjinojmë dhe të gjitha me përbërës shtëpiak dhe natyral. Në vetëm 20-30 minuta do ta kemi gati purenë tonë.

Alsoshtë gjithashtu një mundësi e mirë për të bërë një recetë për përdorim dhe për të shpenzuar çdo perime që kemi në frigorifer që na ka mbetur nga një përgatitje tjetër ose nga e cila kemi tepricë.

Pure patatesh de perime pa patate

Nëse dëshirojmë bëni pa patate në një pure perimeshPër t'i dhënë më shumë trup duhet të zvogëlojmë sasinë e lëngjeve pak, të shtojmë djathë krem ​​ose, nëse dieta e lejon, të përdorim përbërës të tjerë trashësues siç janë orizi ose niseshtja e misrit.

Pure perimesh nga mishi dhe peshku

Pure e fëmijëve me marule dhe shake

Mund të shfrytëzojmë rastin për të përfshirë ushqime të tjera në pure që janë më të vështira për t’u ngrënë nga fëmijët, të tilla si mishi (mish derri, mish viçi ose pule) ose peshk, i cili mund të ketë një strukturë të vështirë për t’u përtypur si mishi ose aroma shija nuk ju pëlqen siç është rasti me peshqit.

Në këtë rast, ne mund të shtojmë copa mishi ose peshku, të përmasave të ngjashme me perimet, ndërsa gatuajmë perimet me supë. Kur koha e gatimit të ketë mbaruar, ne thjesht shtypim të gjitha për 1 minutë ose 1:30 minuta me shpejtësinë 10.

Sigurisht që mund ta ngrijmë më vonë. Këtu janë disa shembuj të pureve të perimeve me mish ose peshk:

Si të përfitoni nga varoma për të bërë pure perimesh

Një nga avantazhet më të mëdha të Thermomix është se ka 4 enë individuale që na lejojnë të gatuajmë disa pjata në të njëjtën kohë, duke kursyer energji dhe kohë:

 • Xhami, ku do të gatuajmë diçka që gjeneron avull (ujë, merak thjerrëzash, perime me supë ...)
 • El shporta, ku mund të vendosim përbërës shoqërues si orizi ose makaronat
 • Enë Varoma, që të qenit i thellë na lejon të vendosim perime të tilla si patate, fasule jeshile, brokoli, lulelakër, karota ... por edhe disa vezë të mbështjellura me film transparent për t’i gatuar dhe përdorur në sallata, mbushje ose thjesht si një vezë e zier fort.
 • Tabaka Varoma, ku mund të vendosim fileto mishi ose peshku të mbështjellë me letër letre letër papillote ose në film transparent që të mund t’i konsumojmë më vonë ashtu siç dëshirojmë.

Pure perimesh për foshnjat me Thermomix

Një opsion i përsosur kur foshnja jonë fillon të marrë ushqime të reja të tilla si perime, mish dhe peshk është që të përgatisë pure me Thermomix tonë. Të vegjlit fillojnë në 6 muaj për të ngrënë ushqime të tilla si perime, kështu që me robotin tonë mund të përgatisim pure të panumërta dhe ushqim për fëmijë dhe t'i ruajmë në kavanoza të vegjël si pjesë individuale dhe t'i ngrijmë ato. Kështu që gjithmonë do të kemi gati ushqim të shëndetshëm dhe të bërë vetë. Këtu ju lëmë një përzgjedhje të mirë të receta për fëmijë 6 muaj deri në 1 vit.

Ushqim i trefishtë për fëmijë

Ushqim i trefishtë për fëmijë

Një truk i shkëlqyeshëm është të shfrytëzoni rastin për të gatuar një larmi të mirë të perimeve në gotë dhe të përdorni enën varoma për të gatuar lloje të ndryshme të mishit dhe peshkut të mbështjellë individualisht në mbështjellës plastik. Në këtë mënyrë, ne mund të shtypim një pjesë të perimeve me përbërësin që zgjedhim është mishi ose peshku dhe kështu të bëjmë pure individuale ose ushqim për fëmijë.

Ne ju lëmë këtë recetë e trefishtë potito për foshnjat për TM5 që funksionon mrekullisht (mos harroni se nëse do ta bëni me TM31 ose TM21 duhet të zvogëloni sasitë me) pasi që ato syze kanë më pak kapacitet.

Dhe është shumë e rëndësishme gjithashtu që ju mbështillni në film transparent secila pjesë e mishit dhe peshkut individualisht në mënyrë që të mos ketë ndotje të disa përbërësve me të tjerët, ose përzierje të aromave.

Ne gjithashtu ju lëmë indikacionet për paketoni me vakum vazot e frutave (jini të kujdesshëm, vetëm pemët, pasi mishi, perimet ose peshku nuk do të ishin të sigurt) shumë e dobishme për tu pasur në qilar:

Dhe së fundmi, mos harroni të vizitoni tonat seksioni i recetave për fëmijë, ku do të gjeni ide të shkëlqyera për të përgatitur të vegjlit tuaj. Ju do të shihni recetat e ndara sipas moshës për ta bërë edhe më të lehtë dhe më të shpejtë për ju të gjeni atë që kërkoni.


Zbuloni receta të tjera të: E lehtë, Intolerancë ndaj laktozës, Më pak se 1/2 orë, Menuja javore, Receta për fëmijë, regjim, Supave dhe kremrave, Vegan, Vegjetarian

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   QARTË dijo

  Përshëndetje, a duhet spinaqi të jetë i freskët apo mund të jetë i ngrirë? Nëse është kjo e fundit, a ndryshon koha e gatimit? . Faleminderit

  1.    Ana Valdes dijo

   Përshëndetje Clara, ju mund t'i vendosni të ngrira, por mos i vendosni në fillim. Shtoni ato në hapin 4 dhe vendosni 18 minuta në vend të 15, pasi do të duhet më shumë kohë për të arritur 100º. Nje perqafim!

 2.   Rita dijo

  Përshëndetje, doli e shijshmja e pastër
  Faleminderit që e vendosët këtu

  1.    Ana Valdes dijo

   Faleminderit Rita. Puthje!

 3.   Toti dijo

  Vogëlushit i pëlqeu kështu që ka qenë një sukses. Ne e donim atë, faleminderit !!! 🙂

  1.    Irene Arkas dijo

   Epo, nëse i vogli ka dhënë vrullin, ne jemi më se të kënaqur! Faleminderit për shkrimin e Toti

 4.   Mary dijo

  Përshëndetje atje! Kam një pyetje, pse duhet të lejoj që temperatura të bjerë për të shtypur purenë?

  1.    Irene Arkas dijo

   Përshëndetje Maria, është për arsye sigurie. Thermomix nuk do të arrijë 10.000 rrotullime të shpejtësisë 10 nëse përmbajtja është në 100º sepse një spërkatje në atë temperaturë mund të jetë e rrezikshme. 🙂